Tanítások by Kárpáti Jonatán
Az ember, aki kérdezni mert | Jób 4 -11
„Kezed formált és alkotott engem, azután elfordulsz, és el akarsz pusztítani? Emlékezz csak: úgy formáltál, mint egy agyagedényt, mégis újra porrá tennél? Nem úgy öntöttél-e, mint a tejet, és nem úgy oltottál-e, mint a sajtot? Bőrbe és húsba öltöztettél, csontokkal és inakkal szőttél át. Élettel és szeretettel ajándékoztál meg, és gondviselésed őrizte lelkemet.” Jób 10:8-12 Jóbnak nagyon sok kérdése támadt. Ez érthető, hiszen egész eddigi élete romokban hever, a megkérdőjelezhetetlen ókori világkép, amit barátai továbbra is képviselnek („Tedd a jót,…
Az ember, aki a hamuban ült és gondolkodott | Jób 1-2
Jób könyve egy emberről szól, aki nagyon, nagyon mélyre került. Egy ember, aki azon tanakodik magában: minek is élek, miért is jöttem erre a világra? A hamuban ül, egy cseréppel vakarja a bőrét, a felesége pedig éppen közli vele, hogy ideje lenne meghalnia. Aztán jönnek a barátai, akik napokig szóhoz sem jutnak, csak ülnek mellette, és sírnak. Később nekilátnak elmondani a tutit, igyekeznek Jób félresiklott életét helyre billenteni. Mérsékelt sikerrel… Ismerős helyzet? Tarts velünk az új sorozatban, ami Jób életéről…
Erős vitéz volt, de bélpoklos lett | 2Királyok 5:1-19
Ezt olvassuk az ókori Naámánról, a szírai hadvezérről, sikeres, nagyrabecsült emberről: „Erős vitéz volt, de bélpoklos lett.” Vajon a bűn nem ugyanezt teszi velünk? Lehetünk sikeresek, nagyrabecsültek: jó családanyák és családfők, kiváló alkalmazottak és nagyszerű munkáltatók, képzett, becsületes emberek – valami mégis félrecsúszik, elromlik, megtörik az életünkben. Látjuk, érezzük, hogy a világ nem tökéletes, nem kerek. Mi a baj? És főleg: mi a megoldás? Segíthet nekünk egy csaknem háromezer éves történet, hogy megtudjunk erről valamit? Azt hiszem, igen: Isten változhatatlan,…
Elválaszthatatlanul – ApCsel. 22. rész
Mi volt Pál apostol belső békéjének titka? Az látszik, hogy nem aggódott különösebben az életéért, és az egész viselkedésében volt valami fura, szinte megmagyarazhatatlan nyugalom. Ebben a részben úgy tűnik, mintha valahogy az események felett állna, mint aki pontosan tudja: mindegy is, mi történik a következő pillanatban, ő biztonságban van. Lehetséges ez? Ha igen: ezt a békét én is akarom! És te? Keressük együtt a titkot a következő 47 percben!
Pál Korintusban – Apostolok cselekedetei 18. rész 12-18
Pált vallásos kortársai ezzel vádolták Gallio helytartó előtt: „Ez az ember arra csábítja az embereket, hogy törvényellenes módra tiszteljék az Istent.” Igaz ez? Pál a törvény ellen volna? A törvény elavult, és rossz? Mit tanít a biblia erről? Szükségszerű, hogy mi, emberek függjünk valakitől/valamitől? Ha nehéz helyzetben vagyunk, ki kell állnunk magunkért, vagy csak lépjünk hátra, és majd Isten megsegít? Végül pedig: ha van egy fogadalmunk, amit sok-sok erőfeszítés árán tudunk csak betartani, és csodák csodája, valahogy sikerül is –…
Pál és a filozófusok – Apostolok cselekedeti 17:16-34
Areopágosz, sztoikus és epikureus filózófusok, Athén, kúltúrák találkozása az ókorban – mit tanulhatunk mi ebből a kétezer éves történetből? Azt hiszem, nagyon sokat. Hogyan kapcsolódjunk olyan emberekhez, akik tőlünk eltérő nézeteket vallanak? Lehetséges párbeszéd hívők és nem hívők, vagy „másban hívők” között? Az elfogadás, a nyitottság azt jelenti talán, hogy bizonyos szempontból mindenkinek igaza van? Létezik többféle igazság egymással párhuzamosan? Ha nem, akkor erről milyen módon kommunikáljunk?
Pál első missziós útja – Apcsel. 13:4-13
Barnabás, Pál és János/Márk utazása Ciprus szigetére – ezt az egyháztörténet Pál első missziós útjakén tartja számon. Ők nem így vágtak neki: amit tudtak, csupán az a tény volt, hogy a Szentlélek küldi őket. Isten vezetése fontos volt nekik, és lényeges volt Pálnak akkor is, amikor az ellenséggel kellett szembenéznie. Az óra végén beszélünk pár szót János-Márk és Pál konfliktusáról, ezzel kapcsolatban a bizalomról, egyetértésről és egyet nem értésről, akár közzösségen belül is.
Semmiképpen nem, Uram! – ApCsel. 10. rész
Semmiképpen nem, Uram! Furcsa a címben szereplő szóösszetétel. Semmiképpen – Uram. Az ember azt hinné: vagy-vagy. Mégis: időnként mi is mondunk ilyent, mint ahogyan Péter is megtette ezt. Mit tanított az apostolnak Isten egy látomás által? Hogyan formálta tovább a jellemét annak a tanítványnak, akire alapozta az egyházát? Mi módon jutott el a megváltás örömhíre egy római századoshoz? Mit tanulhatunk mi ebből 2000 év távlatából?